Community

Game Suggestions
PvP'nin gelişmesi ve yenilenmesini TALEP EDİYORUM!
Godeity 2020-04-14 06:36
433 6 12
# 1

Öncelikle Merhabalar,

Konu başlığında belirttiğim gibi siz yetkililere ve saygı değer oyuncu arkadaşlarıma bazı düşünce,eleştiri ve önerilerimden bahsetmek istiyorum.İlk olarak şunu belirtmek isterim ki mmorpg sınıfında gerçekten hem görsel hem içerik anlamında çığır açan bir oyun diyebiliriz bdo için. Bu oyunu oynamadan önce isim vermeden kısaca piyasdaki bütün mmorpg oyunları oynamış birisi olarak içtenlikle bu düşüncemi paylaşmak isterim.Lakin gel gelelim oyunun bu kadar güzel grafiklerinin görsellerinin yanı sıra hiç beğenmediğim tek yanı pvp si diyebiliriz.

Maddeler halinde eleştirilerimi sıralayacak olursam;

-Belirli başlı karakterlerin CC özelliklerinden dolayı pvp esnasında aksiyon verilemeden direk ölmesi.

-Tank dediğimiz sınıfların PvP de diğer kırılgan herolara çok yüksek hasarlar çıkarıyor olabilmesi

-Genel olarak PvP süresinin çok düşük olması ve comboların yapılamadan rakibin veya oyuncunun tek yemesi veya tek atması

-Yüksek AP ve DP oyuncuların alt Ap ve Dp slotlarında Pk açıp diğer düşük gear oyuncuları oyundan soğutması.

-Dexterity dediğimiz classların(ARcher-Ninja-tamer-kuno-rogue vs.) Mekaniklerinden tam olarak verim alınamaması

-Slot vs si diye saçma sapan bir kavramın oyuncular tarafından benimsenmiş olması.

-Dungeon sisteminin bulunmaması.Bkz(Wow epic dungeons)

-Irk ayrımı gibi ayrımın yapılmadan bütün userların aynı olması (anlık olarak pvp açılıp kesme işleminin bu şekilde yapılması)Tabi bunun için hikaye akışının da böyle olması gerekiyor.

-Merkez pazar vergisinin çok yüksek olması

-Oyuna yeni görsel içerik girişinin olmaması(İnci dükkanı-KOSTÜMLER)

-Pvp esnasında karşı karakterlerin anlık olarak skill castlerinin görünemiyor olması.

-Pvp lerde Hasarların çok yüksek olması

-Bu kadar güzel grafiklerde pvp sürelerinin çok kısa olması

-Mantık olarak Support ve Tank karakterlerin hasar atmasından çok hasar yememesi ve takıma yardımcı olmaları gerekiyor.

-Dex ve Mp sınıfı karaterlerin High DPs çıkarmaları gerekirken tek fark geara dayalı olmaktadır.

-Sahire mistik striker guardian gibi karakterlerin nerflenmeleri ve diğer classlar arası eşitsizliğin kalkması

Bunlar sadece belli başlı bazı eleştirilerim.Önerilerim ise şunlardır;

-Pvp hasarlarının düşürülerek pvplerin uzun ve sınıf ayrımına göre düzenlenmesi

-Pvplerde Tank ve support karakterlerin hasarlarının azaltılması defans ve ölümsüzlük sürelerinin uzaltılması

-Dex karakterlere Stunlara karşı bağışıklıklar veya ek skillerin getirilmesi

-Pvp alanların çeşitlendirilip çoğaltılması.

-Kişi sayısı bakımından eşit olmayan clanların node savaşlarında ayrılması.

-yüksek Ap li karakterlerin belirli bi limitin altına saldıramaması *244 AP

-Arsha mapinin Arsha 2 olarak çeşitlendirilmesi ve güncellenmesi.

-Bazı tercihler doğrultusunda 2 farklı yol olarak ayrılarak Human Karus- Alliance Horde vs. gibi ayrıma gidilerek pvp nin körüklenmesi.

-Clanların tercihlere göre ayrılması ve krallık sisteminin gelmesi 

bunlar ise belli başlı önerilerimdir.Önerileri eleştirmek yerine herkes kendi hayal dünyasında ki daha iyiyi paylaşırsa el ele bizler de daha iyiye ulaşabiliriz.Bütün bdo ailesine saygılarımla...

2020-04-14

Character Name Godeity
Main Character Archer
Lv 61
 • Beginner 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
# 2

PvP daha uzun sürmeli böylece daha başarılı oyuncular daha ön plana çıkabili!

 

Vurduğumuz skorları göremiyoruz hangi silahla ne kadar vurduğumuzu dahi göremiyoruz ama bu özellik başka tüm serverlerda var... !

2020-04-14

Character Name BigGlaive
Main Character Musa
Lv 62
 • Beginner 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
# 3

Güzel konulara değinmişsiniz kısa vadede gerçekleşmeleri zor olsa da umarım ileride gelir 

2020-04-14

Character Name Kethi
Main Character Dark Knight
Lv 61
 • Beginner 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
# 4

Bazı sınıflar gerçekten dengeleme ekibi tarafından göz ardı edilmekte bu yüzden oyuncular aynı sınıflarda yoğunlaşmakta kalabalık bi discord gurubunda(150 kişiden fazla) 2(iki) evet gerçekten 2 tane Maehwayız dengelemeler zayıf olduğu için 245 ap bir maehwa 220 ap Ninja Striker'a karşı yenilebiliyor burda bilek özelliği yok tamamen karakterlerin dengelemesini kötü olması nedeniyle bu yüzden PVP'nin gelişmesi için iyi bir dengeleme ekibinin getirilmesi şart lütfen oyuncuları dinleyin eğer elinizden bir şey gelmiyorsa üst biriminizi bir şey yapmaya zorlayın oyuncular gerçekten çok kötü bi hale geliyor oyunu bırakma raddesine kadar.

2020-04-15

Character Name TATLIDOMATES
Main Character Maehwa
Lv 62
 • Beginner 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
# 5

Bu bahsettiklerinizin nerdeyse hepsi gerçekleşemeyecek şeyler. Yani yeni bir oyun yapmak demek bu. Factionlara ayırmak demek zaten ortak olan portalsız haritayı iki katına çıkartmak demek. Bu da BDO'nun kendine has özelliklerini yitirmesi demek olur. Dediklerinizde PVP ve Dungeon dışında elle tutulur bir şey göremedim. 

PVP meselesi. PK açan kullanıcıya bir şey kazandırmıyorsa bence bu gereksiz oluyor. Misal, eksi karmada birisini kestiğimizde onun bir itemini alabilsek bence kimse PK açıp eksi karmaya düşmez. Yani PK açıp slot kavgasına giriyorsan ileride birisinin de pk açıp senin itemini alabileceğini bilmen lazım. Karakter dengelemeleri de yapılırsa PVP'nin tadından yenmez. Ayrıca şu an evet karantina meselesinden dolayı çok oyuncu var ama sunucu da açılmalı. Şu an başlayanlar bu karantina sürecinde bir yere gelecekler rahatça. Online süreleri çok yüksek olacak çünkü. Ve oyunu bırakmayacaklar. 

 

Dungeon meselesi ise, oyunda 1-2 slot dışında parti dönülebilen slot yok. Ben bu dungeon meselesini aşırı isteyen birisiyim. Çünkü MMORPG oyuncusu olarak dungeon benim kanıma işlemiş. Misal, serendia tapınağını bir dungeon olarak düşünelim. En sonunda kzarkayı kesiyoruz, 5-10 kişilik PT ile giriliyor. Ve sonunda iyi kötü item veriyor. Dungeon 1 saat falan sürüyor mesela. Bunu taaa oyun ilk açıldığından beri istiyorum. Ama sanmıyorum. Korede bile senelerdir böyle bir güncelleme gelmedi. Sadece biz oyuncuların aklına gelmiyordur eminim bu. Belki dünya bosslarını dungeon gibi düşünüyorlardır. Bilemem.

 

Kısaca, çok hayalperest olmaya gerek yok. Klasik MMORPG'den beklediklerimizi de beklemeyelim. Yalnızca karakter dengelemesi yapsalar, her şey çözülür.

2020-04-15

Character Name AnKaO
Main Character Valkyrie
Lv 60
 • Beginner 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
# 6

Kesinlikle.. Hani eğer tank sınıfı classlar çok canlı ve hasar çıkartamayan solo slot dönmekte zorlanan bir karkater olursa talep az olur diye düşünmüş olabilirler ama... Bu kadarda olmamalı. Valkrün vurduğu hasar archerdan fazla olabilir eşit gearda. Skill seti olarak biri daha defansif biri vurkaç ama hani statü olarakta bir fark olmalı bence. Hani valkrün kırılmayan bloğundan değil yere düğürdüğünde bile yediği minimalize hasardan tank olduğunu hissetirmeli. 

2020-06-14

Character Name Umwirabura
Main Character Maehwa
Lv 59
 • Beginner 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
# 7

Bir kaç nokta dışında problemler sizin PvP sistemini bilmemenizden kaynaklanıyor (pvp için problemlere odaklanır ve lüks istekleri çıkarırsak) ilk olarak BDO da pvp kısa sürmüyor ana olay adamı öldürmek değil yakalamaktır bu kadar CC problemi yaşıyorsanız büyük ihtimalle oyunda ki savunma sistemlerini de bilmiyorsunuz (Super Armor ,  Forward Guard , Invincible etc.) bu konuda araştırma yapmanız lazım.

Tank karakterlere gelirsek bence BDO tank karaktere ihtiyaç duymayan bir oyun ne dungeon ne de raid sistemi var o konuda haklısın bazı karakterler ufak tefek AP isabet kaybına karşın yüksek HP DP vb. ek özellikler kazanıyorlar ve kaybettikleri AP isabet günün sonunda büyük fark yaratmazken aldıkları HP DP yere düştüklerinde tek bir combo ile ölmemelerine sebep olabiliyor.

Karakterler arası eşitsizliğin kalkması ... işte bu zor maalesef şuan tek odaklandıkları her karakterin "MÜKEMMEL" şekilde grind yapabiliyor olması bu da BDO için konuştuğumuzda yüksek çarpan sayıları ile mümkün pve için problem yaratmayan bir durum sonuç olarak kendi kafalarında ki saatlik kazanç dengesi bozulmadıkça karakter Aakman gibi bölgelerde tek atıp geçse bile dengeli gözüyle bakacaklar fakat bu ister istemez pvp ye yansıyor şuan ki karakterleri incelediğimizde ya aktarımı pvp de iyi pve de kötü ya da uyanışı (eski ay buffı da satılmalı tabi) yıllardır bu şekilde nerf attıkları ölüyor buff attıkları ilah oluyor.

Genel olarak PvP sistemi bence oynaması keyifli fakat problem sistemin 1v1 de çalıştığı gibi çoklu savaşlarda çalışmaması işte burda hasarın fazla olması problem yaratıyor bir Ninja , Sorc belki iFrame ata ata hayatta kalıp birilerini tek tük keserek eğlenebilir fakat bir çok class bu avantaja ya hiç sahip değil ya da sınırlı şekilde kullanabiliyor fakat temel sorun oyunda gerçekten gereğinden fazla CC yeteneği var ve saçma hasar dereceleri ile birleşince kalabalık savaşlarda ne olduğunu bile anlamadan ölme ihtimali kaçınılmaz olabiliyor ve bana göre bu hiç bir taraf için keyif veren bir durum değil en sağlam bilgisayarlar ile bile optimizasyon modunda oynamak zorunda kalıyorsun bu da bir çok detayı görmeni engelliyor , bunun için en azından kale ve node savaşları için ek CC direnci ve genel HP artışı özellikleri verilebilir (komple CC sistemini değiştirmeyecekleri aşikar) bu şekikde rastgele atılan yeteneklerle yere düşme bir nebze azaltılırken yere düşme durumunda ise bir anda silinme tehlikesi HP artışları ile azaltılabilir.(Özet olarak 1v1 sistemi bence çok denge isteyen veya absurt hasardan kaynaklanan bir probleme sahip değil fakat bu sorunlar çoklu savaşlarda büyük rol oynuyor maalesef.)

2020-09-16

Character Name Quirec
Main Character Ninja
Lv 11
 • Beginner 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
FeedbackTopicPvP'nin gelişmesi ve yenilenmesini TALEP EDİYORUM!
TOP