Community

Tips & Guides
[Black Desert Bilgini]
TalWizard 2018-08-08 21:12
Views 2485 Comments 0
# 1

Merhaba Kara Ruh'un yeni yoldaşı!

Adını kaos, kan ve karanlıktan alan bu siyah çölün doğu ve batı yakasında seni bekleyen o kadar uzun ve büyük bir macera varki, tüm bu serüveni 3-5 satıra sığdırmaya çalışmak bu büyülü evrene hakaret etmek olurdu.

Kara çölün (Black Desert) doğusundan batısına doğru canlanan, büyüyen, renklenen, sonrasında kara taştan alınan güç ile medeniyetlerin kurulmasına olanak sağlayan zaman, sanki artık yolunu yarılamış ve geriye dönüyor gibiydi. Öyleki tarih öncesi dönemlerde doğudan (Valencia) - batıya (Calpheon) canlanan hayat, sen bu dünyaya adım attığında, batıda başlayıp doğuda canlanacak.

Başlamak üzere olduğun bu oyun, şimdiye kadar gördüğün ve deneyimlediğin MMORPG algını yıkıp baştan inşa edecek, buna emin olabilirsin! Öncelikle, bilinçli bir MMORPG tutkunuysan, nereden başlaman gerektiğini çok iyi biliyorsundur... Evet, doğru! Hikaye...

Her MMORPG gibi Black Desert'ta sağlam bir hikayenin temeli oluşturduğu, yenilikçi kolonların üzerine inşa edilmiş bir dünya. Bu yüzden oyuna başlarken, hatta başlamadan önce hikayeye göz gezdirmende fayda var. Böylece içine gireceğin atmosferi, ortamı, coğrafyayı ve tarihi önceden bir gözlemlemiş olacaksın. Aşağıdaki __linkten başlangıç hikayesine ulaşabilirsin.

Black Desert Online - Hikaye - Kara Taş

Evet, dahil olacağımız bu dünya ile ilgili ufak bir ön bilgi sahibi olduk. "Ne yani! Hikaye bu kadar mı?" dediğinizi duyar gibiyim. Merak etmeyin, hikayeye fazlasıyla doyacaksınız. Hatta o kadar doyacaksınız ki bilinçsiz bir MMORPG oyuncusu gibi bir yerden sonra, okumaktan sıkıldığınız hikayeler nedeniyle "R" tuşunuzun üzerindeki boya aşınacak! Black Desert'ın en sevdiğim özelliklerinden birisi oyunun hikayesindeki dinamizm. Başta dedim ya kafanızdaki MMORPG algısı yıkılacak diye. Ufaktan başlıyoruz imha işlemine. Oyuna bakış açınız, görevlerde yaptığınız seçimler, bazı görevlerden sonra beliren ve sizi kötülük yapmaya yönelten Kara Ruh'a verdiğiniz olumlu yada olumsuz yanıtlar, bunların hepsi sizin karakterinizin Black Desert dünyasındaki hikayesini şekillendiriyor. Yani başlangıçta bir kara taş vardı ve hikaye bununla başladı. Hikayenin devamını oyuncular ve onların seçimleri getiriyor. Oyun içinde oyun dolu bir dünyaya yelken açmış halde buluyorsunuz kendinizi. Size oyun boyunca eşlik eden Kara Ruh büyüdükçe, hikayenizin içeriği, anılarınız ve tecrübeleriniz de büyüyor. Kara Ruh küçülürse, anlayın ki o ana kadar tecrübe ettiğinizden çok daha büyük ve bilinmezlerle dolu bir macera daha sizi bekliyor!

Peki, hikaye tamam diyelim. Benim karakterim hangi sınıfta olacak?

Şuan için Black Desert dünyasında 15 sınıf var. Hadi, sana en uygun sınıfı bulmak için bunları biraz inceleyelim ne dersin? Sınıfların tamamına aşağıdaki __linkten ulaşabilirsin.

Black Desert Online - Sınıflar

Evet, haklısın seçim yapmak çok zor. Oyun yönetimi bile bu zorluğun farkında ki "Sınıf Rehberi" adında bir interaktif uygulama inşa etmişler. Bu uygulama sana 10 eğlenceli soru soruyor, merak etme oldukça basit ve keyifli sorular. Bu 10 soruya verdiğin cevaplar neticesinde hangi sınıfın oyun stiline daha yatkın olduğunu öğrenebiliyorsun. Eğer birden fazla sınıf hoşuna gittiyse endişelenme, büyük kısmını deneme imkanın olacak. Black Desert Online, bir çok sınıfı tek bir hesap üzerinden oynayabilme imkanına sahip olduğun devasa bir dünya.

Black Desert Online - Sınıf Rehberi

Hikaye tamam, sınıf seçildi. Şimdi sırada ne var? Deneyimlemek! Evet, artık Black Desert dünyasına ayak basmanın zamanı geldi. Beraber türlü maceralardan geçeceğiniz, zorlu rampalar çıkacağınız karakterinizi şekillendirirken fazla aceleci olmayın! Çünkü bu karakter sürekli gözünüzün önünde olacak. Bir zaman sonra artık midenizi bulandıracak bir tasarımdan kaçının. Her gördüğünüzde sizi oyuna bağlayacak, heyecanlandıracak bir karakter dizaynı işinizi yarı yarıya kolaylaştıracak emin olun! Eminim mu kadar detaylı bir karakter oluşturma fonksiyonuyla hayatınız boyunca karşılaşmamışsınızdır. Her detayın düşünüldüğü bu fonksiyon sayesinde gerçeğe çok yakın karakterler ortaya çıkarabilirsiniz.

Yeni başlayan oyuncuların yaptığı en büyük hata Black Desert'ı piyasadaki diğer MMORPG'lerle karıştırmak, hatta onlarla bir tutmak oluyor. Bu tarz oyuncular, oyuna kayıt işleminin üzerinden 15 dakika geçmiş olmasına rağmen, kendisine hızlı bir şekilde seviye atlatacak yardımcı oyuncular, takımlar aramaya başıyor. Üzgünüm ama bu yanlış. Black Desert dünyası sadece level kasarak başarılı olabileceğiniz, zevk alabileceğiniz bir ortam değil. 

Karakterinizi dengeli şekilde geliştirmek için en sağlıklı yol, bir seviyeye kadar sıkılmadan görevlere odaklı ilerlemektir. Görevlere odaklı ilerlemek içinde Kara Ruh'un yönlendirmelerine ayak uydurmanız gerekir. Hem oyunu deneyimleyerek öğrenmenin hemde bulunduğunuz seviyede hangi bölgede, hangi yaratıkları öldürmeniz gerektiğini tecrübe etmenin en kolay yolu Kara Ruh'tur. Bir seviyeden sonra kazanacağınız tecrübe ile zaten ne zaman nerede bulunmanız gerektiğini kendiniz ayırt edebileceksiniz. Yani haldır huldur level kasmak size hiçbir avantaj sağlamaz. Bu şekilde gidebileceğiniz en uç nokta 49.999%'dur. Sonrasında seve seve göreve dönmek zorundasınız.

Karakterinizi geliştirmenin en efektif yöntemlerinden birisi de etkinliklere aktif katılım sağlamaktır. Black Desert öyle bir MMORPG ki, hemen her hafta mutlaka aktif bir etkinliğe denk gelebilirsiniz. Bu etkinlikler her hafta gelen rutin Perşembe güncellemelerinden sonra oyun ana sayfasında mutlaka duyuruluyor. Bu etkinlikleri kesinlikle takip edin. Bu sayede harika paralar kazanabilir, dönemsel bir çok avantaj elde edebilirsiniz. Ayrıca standart yöntemlerle elde etmenin çok zor olduğu nesneleri de etkinlikleri takip ederek kolayca elde edebilirsiniz.

Haftalık güncellemeleri dikkatlice takip edin. Oynadığınız sınıf ile 1 hafta öncesinde muazzam para kazandığınız bir etkinlik yada slottan bir hafta sonra ölü bile çıkabilirsiniz. Bu yüzden güncellemeleri zamanında ve düzenli takip etmek, oynadığınız sınıfların avantaj ve dezavantajlarını analiz etmenizde doğal olarak karakterinizin gelişiminde oldukça önemli.

Eee tabi sadece level kasmak, para kazanmak bir işe yaramıyor değil mi? İşin içinde birde ticaret var. Düşürdüğünüz, elde ettiğiniz nesneleri nasıl ve nerede değerlendireceğinizi iyi analiz etmelisiniz. Pazaryerinde sağlam fiyattan satabileceğiniz bir nesneyi NPC'nin dükkanında ölü fiyattan okutmayın yani! Black Desert'ın içinde devasa bir borsa var. Bu borsa bir çok nesnenin varsayılan fiyatını, minimum ve maksimum değerlerini anında değiştirebilecek güce sahip. Ayrıca ticarete de doğrudan etkisi var. Bu yüzden pazaryeri piyasasını iyi analiz etmelisiniz. Sırf "Elimde kalmasın, satayım 3-5 kuruş gelsin yeter" mantığı ile nesneleri ölü fiyatlara satıp piyasanın gereksiz yere düşmesine neden olmayın. Kazandığınız paraları pazaryerinde değerlendirin. Aldığınız nesne ve efektlerle karakterinizi daha kolay geliştirebileceksiniz. Ayrıca süresi bittikçe değerli paketinizi mutlaka yenileyin. Değerli paket olmadan Black Desert dünyasında her şey daha zor ve pahalı olacak.

Ne demiştik Black Desert Online yalnızca level kasarak, seviye atlayarak karakterinizi geliştirebileceğiniz bir oyun değil! Lifeskill adını bolca duyacaksınız. PvE ve PvP ne kadar önemliyse meslekler de BDO'da o kadar önemli. Evet meslekler başta çok sıkıcıdır. Hatta "Bu ne arkadaş hem iş yapıyoruz hem cebimizden para çıkıyor" diyebilirsiniz. Ama bir seviyeden sonra öyle paralar dönüyor ki, tüm o cefanın karşılığını almaya başlıyorsunuz. Enerjiniz biriktikçe, fırsatınız oldukça meslek seviyelerinizi geliştirin mümkünse hepsini en az zanaatkar seviyesine yükseltene kadar yılmayın!

Para ve katkı puanı, karakterinizi geliştirmenin önemli yapı taşlarından. Bu yüzden ana görevler dışında size para ve katkı puanı kazandıracak bir çok yan görev var BDO'nun eşsiz coğrafyasında. Özellikle ana görevleri aldığınız karakterlerin verdiği yan görevleri de mutlaka bir kontrol edin. Hem ana görevi ilerletmenizi hemde bedavadan yan görev yapmanızı sağlayacaktır. Ayrıca yan görevler cebinizden altın külçeleri eksik etmemenin en bilindik yoludur.

Gelişim yolunca en çok kullandığınız şeyler tecrübe (EXP), katkı puanı ve paradır. Üçünü de tek bir kalemde elde etmek ister misiniz? O zaman sizi günlük görevlere davet ediyorum. Oyunda "O" tuşuna basın ve açılan pencerede "Tekrarlanan" sekmesi altındaki görevleri inceleyin. Olvia çevresindeki görevler EXP, katkı puanı, beceri puanı ve para kazanmanızın yanında meslek gelişimini de ciddi şekilde destekler. Calpheon ve çevresinde ise deli katkı puanları yatar. Üstelik görevleri çok kolaydır. Alışkanlık edinirseniz bir kaç gün sonra Calpheon içerisinde gözünüz kapalı görev kovalamaya başlarsınız. Mediah ve Valencia ise tam bir katkı puanı ve tekrarlanabilir görev cennetidir. Tüm gününüzü bu görevlerle geçirin diyemem elbet zaten bir seviyeden sonra gün içinde yetiştirmek imkansız hale geliyor fakat fırsat buldukça bu görevlere bir göz atmakta fayda var.

Korsan Adası ve Kara Çöl gibi sisli alanlardan korkma. Unutma Black Desert korkaklara göre bir dünya değil! Fırsatın oldukça tekneye atlayıp denize açıl, yeni adalar ve karakterler keşfet. Korsanlarla savaş, çantana biraz para girsin. Ayrıca yeni yerler keşfetmek enerji seviyeni doğrudan etkileyecektir. Çöl için Kum Tanesi Pazarı'ndan deveni temin et, ayrıca yanında her daim bir kürek bulunsun, ne olur ne olmaz ;)

Gerek meslek geliştirmek, gerekse bazı tüketilen nesneler için çeşitli kaynaklara ihtiyacın olacak. Bu kaynakların tamamına yakınını karakterin ile manuel elde edebilirsin. Fakat senin için bir fıçı bira karşılığında çalışabilecek işçilerin olsa hiç de fena olmazdı değil mi? Yeni şehirler keşfettiğinde buraların işçi sorumluları ile mutlaka görüş. Her şehirde, konaklama ihtiyacı doğmayacak şekilde ücretsiz bir işçi barındırabilirsin. Şehir içinde yeni konaklama alanları temin ederek barındırabileceğin işçi sayısını artır. Senin için önem arz eden kaynakları elde etmesi için işçilerini çalıştır. Ama dikkat et, onları fazla yormadan önce soğuk biralarının olduğundan emin ol! 20. seviyenin üzerine geldiğinde mutlaka işçini terfi testine gönder. Ayrıca enerji seviyen yüksekse işçi satın alırken, Profesyonel ve üstünü denemende fayda olacaktır. Baktın ki olmuyor zorlama, becerikli de iş görür.

Biriktirdiğin paralar ile zırhlarını, takılarını ve silahlarını mutlaka yenile. Sürekli gelişim isteyecekler. Hafıza Parçası, Muaz'ın Tavsiyesi, Muaz'ın Çığlığı, Kara Taş (Silah), Kara Taş (Zırh), Keskin Kara Kristal Parçası, Konsantre taşlar vb. bunlar sana çokça lazım olacak. Bir gün elde ettiğin bu nesneleri pazaryerinde sattığına pişman olabilirsin. O yüzden iyi düşün. Bu parçalar elindeki nesneleri geliştirebilmen için çok önemli.

Ne kadar cesur ve hızlı bir kaşif olursanız, haritanızdaki sisler o kadar çabuk dağılır. Bunun karakterinizin gelişimine doğrudan faydası olacaktır. Enerji seviyesi başta önemsiz gibi görünsede ileride çok ihtiyaç duyacağınız önemli bir faktör olacak ve haritanızdaki sisleri kaldırmak bu önemli faktörü geliştirmeniz için iyi bir başlangıç.

Daha önce de söylediğim gibi oyundaki bir çok sınıfı deneyimleyebilmeniz için elinizde şans olacak. Birden fazla karakter açmaktan çekinmeyin. Bu hem oyundaki bir çok sınıfı tecrübe etmenizde size fayda sağlayacak hem de katkı puanı seviyenizi kolayca yükseltmeniz için yardımcı olacaktır. Ayrıca elinizde mutlaka 50 level altı bir karakter olsun ve onu sakın 50 üstüne çıkarmayın. Bir çok alanda işinize yarayacak. Hatta ben tüm lifeskillerimi 50 level altı karakterimde geliştiriyorum. Bunun diğer karakterlerime faydası küçümsenmeyecek seviyede. Tüm karakterleriniz birbirinize önemli avantaj sağlayacak ve destek olacaktır. Bu sayede aileniz genişleyecek ve şanınız dilden dile dolanacak.

Bazen tek başına ne kadar çabalarsan çabala elde edemediğin başarıyı bir grup arkadaşınla beraber kolayca gerçekleştirebilirsin. Bu yüzden BDO'nun geniş arazisinde tek başına dolaşmaktansa bir klana dahil olmak ve omuz omuza çarpışacağın aynı hedef uğruna çabalayacağın arkadaşlar edinmekte fayda var.  Günlük klan görevlerine katılarak hem kendi karakterinin, hem de klandaki diğer arkadaşlarının gelişimine yardımcı ol!

Oyunun size sunduğu günlük efektler gerçekten çok değerli. "Y" tuşuna basarak elde edebileceğiniz bu günlük efektleri mutlaka değerlendirin. Karakter gelişimi için böyle bir efektin BDO tarafından ücretsiz sunulması gözden kaçırılmayacak bir fırsat. Mutlaka değerlendirin. Ayrıca bu pencerede oyunun size koyduğu bazı hedefler var. Bu hedeflere ulaştıkça size güzel nesneler, efektler, tecrübe ve özellikler kazandırıyor.

Duranı kimse sevmez! Hareketli olun. Altınızda iyi bir at varsa oldukça rahat edersiniz. BDO dünyası yürünmeyecek kadar büyük. Bu yüzden özellikleri geliştirilmiş güçlü bir at sizi zafere taşıyacak önemli faktörlerden birisi olacak. Ayrıca boş zamanlarınızda karakterinizi belirli güzergahlarda koşuya yada ağırlık taşımaya bırakmak karakteristik özelliklerinizin gelişmesine ve karakterinizin taşıyabileceği varsayılan ağırlık değerini yükseltmenize olanak sağlayacaktır.

Bilgisayarınız açık olduğu sürece oyununuz da her daim açık olsun. Aktif olarak oynamanıza gerek yok. Oyunda AFK kalarak gerçekleştirebileceğiniz eylemler var. Eğer bilgisayarınız açıksa ve oyun dışında yapmanız gereken başka işleriniz varsa oyunu kapatmayın. Bunun yerine AFK bir eyleme bırakıp oyunu minimize edin. Aşçılık yada işleme gibi geliri olan eylemler motivasyonunuzu artıracağı gibi ölü zamanı da fazlasıyla değerli geçirmenizi sağlayacaktır.

Mutlaka 4 adet evcil hayvan edinin ve bunları en az Aşama 3'e kadar yükseltin. Evcil hayvanlar sizin hedefe odaklanmanıza yardımcı olur. Bir yaratığı öldürdükten sonra tek derdiniz bir sonraki hedefe odaklanmak olacaktır çünkü ölümden sonrasını halledecek bir grup evcil hayvanınız zaten var. Ayrıca evcil hayvanlar bazı karakteristik özelliklerinizi de kalıcı olarak geliştirecektir. Böylece meslek faaliyetlerinde de evcil hayvanlarınız size doğrudan yardımcı olacaktır.

BOSS saatlerini mutlaka takip edin. Gün içinde hepsine katılmaya çalışın. Unutmayın azda olsa herkesin bir şeyler düşürme şansı var. Ayrıca BOSS parşomenlerini önemsiz görüp atmayın, parşomen elde edebileceğiniz artefaktları satmayın. Bu parşomenleri biriktirip takımlar halinde bir döngü oluşturacak şekilde kullandığınızda elde edebileceğiniz nesneler satarak elde edebileceğiniz paranın kat kat fazlasına tekabül eder. Unutmayın değersiz olsaydı bu parşomenlerin isminin başında BOSS yazmazdı!

Son olarak lütfen oyun chatini bilinçli kullanan oyuncular olun. Bu kişisel olarak sizi geliştirecek, olgunlaştıracak bir eylemdir. Siz ne kadar olgun bir birey olursanız karakterinizi de o kadar bilinçli ve sağlıklı geliştirirsiniz. Kafanıza bir şey takıldığında bunun cevabını ilk olarak chat üzerinde aramayın. Unutmayın sunucu chati üzerinden size cevap veren oyuncular enerjilerinden taviz vermiş oluyorlar ve enerjinin ne kadar önemli birşey olduğuna yukarıda değinmiştik. Emin olun soracağınız sorunun cevabı YouTube gibi platformlarda oldukça detaylı şekilde var. BDO Database'i, oyun içerisinde F1 ve F2 tuşlarını kullanmayı mutlaka alışkanlık haline getirin. Soracağınız soruyu önce internette araştırmaktan çekinmeyin. Emin olun cevabı kendiniz bulduğunuzda sizin için çok daha faydalı olacak. İlla ki chat üzerinden soru sormak istiyorsanız çözümü önce klan chatinde arayın. Ayrıca adamlar oturmuş yapmış, oyunun muazzam bir Wiki sayfası var. Aradığınız hemen her türlü bilgiyi profesyonel ağızlardan dinleyebilmenin en sade yolu Wiki'ye başvurmak. Sürekli güncellenen ve geliştirilen bu alan sayesinde kısa sürede oyunun bilgini olabilirsiniz. Yeterki okumaktan ve araştırmaktan çekinmeyin.

Black Desert Online - Wiki

Sonuç olarak özetlemek gerekirse:
- Hikayeyi oku.

- Sınıfını seç.

- Karakterini oluştur.

- Ana görevleri atlama, bunlar karakterinin gelişimi için önemli.

- Oyun ana sayfasını, özellikle etkinlikler bölümünü hergün ziyaret et.

- Güncellemeleri mutlaka oku, oynadığın sınıfın ayrıcalıklarının farkında ol.

- Piyasayı iyi analiz et, unutma Black Desert içinde local bir borsa var, bundan faydalanmanın yollarını bul.

- Değerli paketsiz kalma. Oyunda değerli paket olmadan her şey daha zor ve pahalı olacak. Bu yüzden süresi bittikçe paketini yenilemeyi alışkanlık haline getir.

- Meslekler çok önemli, başta zararına bile iş yapabilirsin ama yılma! Bir yerden sonra hayal edemeyeceğin paralar kazanacaksın.

- Yan görevler güzel para ve katkı puanı kaynağıdır. Sana çok faydası olacak, zaman buldukça ilgilen.

- Günlük görevler! Hem Kara Ruh tarafından verilen, hem de belirli NPC'ler tarafından verilen günlük görevler, bulunmaz nimettir. Limitsiz bir EXP, Katkı Puanı ve altın külçe kaynağıdır.

- Gözün uzaklarda olsun, keşfetmekten ve yeni yerler görmekten korkma! Korsan adası, çöl gibi uçsuz bucaksız coğrafyalarda her zaman daha cömert kaynaklar vardır.

- İşçilerin boş durmasın! Unutma onların tembel olması senin adını kirletecek!

- Silah ve zırhlarınızı bir an önce tamamlayın ve sürekli geliştirin. Bunlar karakterinizin gücünü temsil ettiği gibi görevleri daha kolay icra etmenize ve Black Desert coğrafyasında korkmadan keşif yapmanıza olanak sağlar.

- Haritanızda sis kalmasın! Her yeri açın. Enerjinin temelini NPC'lerle dialog, katkı puanının temelini de görevler ve oyundaki eylemleriniz oluşturur!

- Birden fazla karakter açmaktan üşenmeyin. Hem katkı puanı seviyenizi daha kolay yükseltmenize, hem yeni ekonomik kaynaklara sahip olmanıza hem de bir çok sınıfa hakim olmanıza olanak tanır.

- Bir elin nesi var iki elin sesi var. Yalnız kalmayın. Mutlaka bir klan edinin ve onlarla kaynaşın. Görevlere eşlik edin.

- Günlük efektleri sonuna kadar kullanın! Her saniyesi karakterinizin gelişimine önemli katkı sağlayacak.

- Mobilite her zaman önemli, sağlam bir at hem zamandan fayda sağlar hemde yeri geldiğinde hayat kurtarır!

- Oyunu kapatmak yerine AFK kalmayı deneyin, böylece bilgisayar başında olmadığınız anları da değerlendirip nakite çevirebilirsiniz.

- Evcil hayvanlar edinin, onları geliştirin. Sadece arkanızı toparlamakla kalmayacaklar aynı zamanda karakterinize belirli kalıcı özelliklerde kazandıracaklar.

- BOSS saatlerini takip edin. Bu rutin etkinlikleri kaçırmayın, nesne elde etme şansınız her zaman var. Ayrıca BOSS parşomenleri biriktirin ve mutlaka takımlar halinde kesin. Faydasını göreceksiniz emin olun!  

- Oyun chatini meşgul etme, YouTube gibi platformlarda istemediğin kadar bilgi var. Oyun içerisinde kafana takılan bir soruyu sormadan önce mutlaka internette araştır. Ayrıca F1 ve F2 tuşlarına basmayı alışkanlık haline getir. Emin ol işini baya bir kolaylaştıracak.

2018-08-08

Character Name TalWizard
Main Character Witch
Lv58
TOP