Black Desert will begin in a moment.

Install the Black Desert launcher if your game doesn't start.

Please Install the Black Desert launcher to start the game.

1 Run the downloaded BlackDesert_Installer_TR.exe file to install the Black Desert launcher.

2 Please start the game once installation is complete.

Community

Takas ve diğer aktiviteler
Arisuteria 2020-05-24 23:40
1486 17 17 0
# 1
Edit Date : 2020-05-24

Oyuncuların büyük bir kitlesi takas yapıyor.

Nerden biliyorsun demeye gerek yok sadece pazar sistemi büyük klanlar veya server kalabalıkken slotların boş olması gibi bir çok şey bunları anlatmaya yetiyor

Peki benim alıp veremediğim ney takas ile ?

Takasda sadece nakit para kasılıyor ve 1 aylık tap taze oyuncu bile günde 500m çok rahat çıkarabiliyor eforsuz

O kadar para kasması sıkıntı ve bu kasılan paranın sadece nakit para olması daha büyük bir sıkıntı

Kara taş 100k yada atsan 1M yede atsan 10M yede atsan takascı oldugu sürece alcaklar

Sadece karataşta değil bir çok itemin max'ından sipariş dolu sebebi yine takascılar servere giren nakit gümüşün haddi hesabı yok

ama ne geliştirme materyal ne item nede hammadde geliyor sadece nakit para

bu yüzden herşeyin fiyatı artıyor ve karada olanlar için birşeyler alabilmek oldukça güç hale geliyor

 

Şimdi bana bunun için derseniz ki ağlıcaksan git sende takas yap

Ben denizi sevmiyorum tek alternatifim bu olmak mı zorunda cidden ?

 

Ne yapılabilir orasınıda siz bulun artık takası kaldırır mısınız ki bu olmayacak bir şey para kasımını mı azaltırsınız veya oyuncuya ille manuel gemi sürdürüp takasdan mı soğutursunuz bilmem.

 

Yanlış anlamayın ama hiç bir oyunda bu kadar aptal bir aktivite görmedim ( Semi AFK End game olma ) merkez pazar bug'ından tek farkı ilk 1 ay gemi yapıyor olmak.

Character Name Arisuteria
Main Character Valkyrie
Lv 61
# 2
Edit Date : 2020-05-29

Öncelikle 28k takası olan birisi olarak yazdığımı bilmeni isterim.

Takas sisteminin bu derece rağbet görmesinin tek sebebi karantina. Karantina sürecinden önce Karak gemisi yapmak çok zordu. Çünkü hem tüm takası yapman gerekiyordu hem de günlük görevleri bitirmen gerekiyordu. Bu da karantinadan önce çok uzun vakitler alıyordu. Çünkü bir insanın bunu yapabilmesi için gerçekten evde işte sürekli oynayabilmesi gerekiyordu. O zamanlar Karak ve takas bu kadar sorun değildi. Çünkü nadirdi ve o emeğe karşılık getirdiği para da normaldi.

 

Diğer bir konu da şu, takas sistemi şu an bu oyunda olmasa bu oyuncu yoğunluğu ile harita ve sunucu sayısı çok çok yetersiz kalacaktı. Şu an bile yavaştan karadaki oyuncu sayısı artıyor. Çünkü takas sayısını 3'e indirdiler, takasını yapan bitiren adam geçiyor karaya. Peki ya takas olmasaydı? Şu an takasa yaptığın serzenişi "Alooğğğ sunucu açın loooğğğ harita genişletin veheeey" diye yapacaktın.

 

En son konuya gelirsek. Takas bu kadar para getirmiyor. Semi afk dediğin olayın afk olmamaktan farkı yok. Aşçılık yapan adam da semi afk yapıyor veya eğitmenlik yapan da. Ama Semi afk dediğin olayın varlığına inanmıyorum. Çünkü benim takas yapmam için PC'nin başında olmam gerekiyor, T'ye bırakıp yaptığımda yetiştiremem. Ve takastan günlük alabileceğin miktar şu an max 800m falan. Oyun başında bu kadar durup bu kadar az kazanabileceğin bir aktivite daha yok. Grind dönsen daha fazla kazanırsın, diğer meslekleri yapsan da daha çok kazanırsın. Tek iyi yanı alt+tab'da başka şeylerle uğraşıyor olmam. 

Sadede gelirsek. Takas son gelen nerften önce "normal hayatta" gayet mantıklı getirisi olan bir sistemdi. Karak yapmak çok zordu, getirisi ona değiyordu. Fakat BDO yönetimi nereden bilebilirdi oyuncu kitlesinin 5-10 katına çıkacağını, herkesin evlerinde oyun oynayacağını? Yani diyeceğim şu ki, karantina kalktığı zaman şu an takas ile para kasan insanlar bir yere gelmiş olacaklar ve bu oyuna devam edecekler. O zaman da oyun daha iyi yerlere gelecektir. Yani bu konuda serzeniş etmekten çok bu konuya sevinmen gerek, eğer kalıcı bir oyuncuysan. 

Character Name İeiunium
Main Character Ranger
Lv 51
# 3
Edit Date : 2020-05-30
İeiunium adlı arkadaşa hitaben ; 

Bende baştan belirteyim. 630 gün sadece tek bir karakterle online sürem var , oyunda tecrübe etmediğim bir şey yok denecek kadar az. Birkaç meslek harici mesleklerimin hepsi A+ seviyelerde. Dediğin 800m günlük gelire dayanak olarak alıyorum.

Haklı olduğun tek nokta ; denizdekiler karaya çıksa, slot sıkıntısı maksimum düzeye çıkar.


Bende sana bir şeyler anlatayımda iş göründüğü gibimiymiş görelim.

Oyunun takastan sonra en çok para getiren mesleğiyle başlıyım.

İmparatorluk mutfağını günlük yetiştirmen gerek 100m için. 
Bunun için ne lazım?? Usta toplama mesleği , Usta aşçılık , en az loggia toplama seti , 550+ enerji, 350+ katkı puanı ve son olarak 100 katkı puanı ayırman gerek çiftçilik için.
Toplama yaparken elde ettiğin ek gelir ortalama 50m. İmparatorlukla birleşince 150m.
Ha birde o enerjinin dolması gerek ki ertesi gün bir daha yapabilesin yani ya yatıracan karakteri yada kama buf.

Yani genel olarak imparatorluk bana günlük 150m garanti gelir demek. Bunu günde 1 sefer yapabiliyorsun çünkü bildiğin gibi imparatorluk teslimatının limiti var. Zaten limit olmasa enerji yetmez. Zaman olarak 3 saat alır bunu yapması. 3 saatte 150m.


Paraysa amaç direkt grind girişmek daha mantıklı süre/para açısından imparatorluk zaman kaybettiriyor. O yüzden fırlıyoruz mirumoka bakıyoruz saatlik 50m (takı drop hariç) 3 saatte parti ile 150m almıştım onu baz aldım.

Şimdi sen dedinki 800m yaparım günlük. Benim grindde 800m yapabilmem için 800/50=16 . Yani 16 saat grind atmam lazımki 800m kazanmış olayım. 16 saatte valtarra düşmez mi? düşer tahminimce 4 tane atar. Şuanki piyasayla 300m ordan alırız.

Senin takas için sadece gemiye ihtiyacın var benim grind yapmak için iteme. Ha birde bunun slot kavgası var. Üstün dolunca şehre gitme mevzusu var. Gitmeyeceksen çadır alman gerek , hizmetçi alman gerek.
Sen sadece bir gemi aldın. Üstümdeki en dandik tet itemi satsam 4 tane gemi alırım. Hak mı bu? Yarı-Afk değilsin ama grind yapan birinin yarısı kadar aktifde değilsin. Onu ne yapacük?

Hadi bunu geç bazıları var adam balık tutmayı seviyor. Bu adam niye balık tutarak aynı yada yakın bir para kazanamıyor? İlla takas mı yapmak gerek? Saçmalık.

Oyuna gereksiz bir para pompalama durumu mevcut ve bu sadece takas yüzünden böyle.

Character Name COREX
Main Character Warrior
Lv 62
# 4
Edit Date : 2020-05-31

Sizin grind için iteme ihtiyacın varsa bizim için de gemiye ihtiyacımız var, epheria gemisi aldın bitti yok bu kızıl ağaç kıtlığı içerisinde kızıl ağaçları toplayacaksın da ticaret çıkartıcaksın bitti mi? hayır sırada itemleri var taktın hepsini bitti mi? hayır ağırlık az oldugu için cok git gel yapacaksın ve gününün tamamını vereceksin e ne yapmak gerekiyor? karak basladı 2 aylık serüven bu serüvende her gun göz gorevlerini yapacaksın takas sayını ilerleticeksin, muzakere hesabıni yapıcaksın karga parasını toplayacaksın yaklaşık 50-60k karga parası verip karak itemlerini tamamlayacaksın... bunları yaparken senin kazandığın para aksayacak. Hadi bunlar bitti karağın oldu takas yollarını toplayıp günlük kazanç belirleme diye olay yok müzakere denen olay var ya stok ya para ya da dengesini kuracaksın karar senin o karağı çıkartana kadarki emeği karada herhangi bir şeye versen cok daha gelisebilirsin zaten, yeni oyuncuların takasa yönelmesinin sebebi herkesin takasçıların günde 1.5b kazandığını sanması... ve harcanan saati hesaplayım karakla 2 saatte bitirdin takası yenile dedin direkt 2 saatte bitirdin 2 saat bekliyorsun sonra yenile dedin 2 saatte bitti yine(süre uzayabilir min sayıyı söyledim) 8 saat takasta senin kazancın 500-800m, fakat yıldızda bu kadar grind yapsan genelde daha fazlasını kazanabiliyorsun.... 

Character Name FishenK
Main Character Lahn
Lv 61
# 5
Edit Date : 2020-06-02

Tamam kardeş yıldız mezarında daha fazla kazanabiliyorsan buyur kim tutuyor seni :D
Ha full tet item yapmayı unutma ama yoksa ters yöne doğru kasarsın.

Yani şimdi kimse kusura bakmasında oyunu avrupa sunucusundan beridir oynuyorum. Oyunda elimin değmediği piksel kalmadı.  Zor diye saydığın şeyler fasa fiso. Günlük görev sıkıntılı çünkü zaman çalıyor o ayrı ama gelip kızıl ağaçmış falan dersen gülerim kardeşim.

Evet karak'a kadar zorlu bir süreç var emek vermek gerekiyor ama sonrası cennete açılan bir kapı adeta. Ben sadece diyorum ki diğer meslekleri yapan adamda aynı kazansın ki para için zorla takas yapmak zorunda kalmasın. 


Şair burda demek istiyor ki ; siz fare kovalarken biz kedi tokatlıyorduk.

Character Name COREX
Main Character Warrior
Lv 62
# 6
Edit Date : 2020-06-02

630 gün oyun saatin var ve para için mirumok mu gidiyorsun :( Üstelik saatte yalnızca 50m'mi kasıyorsun mirumoktan :( Bu bahsettiklerinden sonra zaten sana herhangi bir karşıt argüman sunmamayı mantıklı bir hareket olarak görüyorum. Sen kedi tokatlaya tokatlaya bu seviyede kalmışsan ben fare kovalayıp penlerimi çekmeyi tercih ederim. 

 

Character Name İeiunium
Main Character Ranger
Lv 51
# 7
Edit Date : 2020-06-02

Haaa bu arada benden sana tavsiye, Mirumoktan 3 saatte 150m kasacağına Aakman falan dön, 3 saatte en kötü 1 küpe düşürürsün. 3 saatin çöpü bile 150m, ki kadimleri, kara taşları saymıyorum. Bir de küpe çaksan her türlü iyi. Gerçi mirumoktan saatte 50m kasan gearla aakman dönebilir misin orası meçhul :D 630 gün sonunda aakman bile dönemeyecek bir gearla geziyorsan zaten sen bu oyunu ot gibi oynamışsındır :D 

Character Name İeiunium
Main Character Ranger
Lv 51
# 8
Edit Date : 2020-06-02

Sen tam bir malmışsın ya grindi savunup inatla takas yap sonrada millete takas çoğ zor yau de.

grinde para varsa yallah grinde ozaman boş yapıp milleti dolandırmayın. Zor diye zırladığınız itemleri 3 güne sıfatınıza atarım. Millete boş tatava yapmayın bir gemi yapıp cıbıl takas yapmaktan beyniniz yanmış tek takımı satsam karakterinizi alırım gelmiş burda akman dönemiyor diyor he akman dönemiyorum dangalak seni.

Character Name COREX
Main Character Warrior
Lv 62
# 9
Edit Date : 2020-06-03

Yok mesele Aakman dönememen değil, bu kadar atıp tutup Miru'da para kasmaya çalışman ve saatlik 50m kasabilmen :D 

Ayrıca ben sana hakaret etmedim. Hakaret etmene gerek yok. Neden bu kadar alındın ki?

Character Name Loonar
Main Character Guardian
Lv 61
# 10
Edit Date : 2020-06-03

Miruda 50m kasılır çöpünden hesapladım. Çıkan zartı zurtu eklemedim. Miruyu baz aldım çünkü yeni veya ortalama klas bir oyuncu en çok parayı miruda kasar.
Bağlantı noktasının 0 lvl olduğunu varsaydım. Ortalama oyuncularda sıfırdır çünkü. 

İşte tam o vakit ortalama partiyle 50m kasarsın. Saçma sapan konuşup canımı sıkıyorsun. Grind yaparken düşen ekstra takı hesaplanmaz. Git ozaman 1. dakikada takı düşür ortamlarda 1 dakikada 70m kasıyorum diye gez.

Konu basit takas diğer her uğraşılan şeye göre kat kat fazla para kazandırıyor. 4 saatte günlük takasını bitirip sonra grind yaparak 1t para kasıp, yatan arkadaşım var. Bunlar bir kişinin uydurduğu şeyler değil. Tecrübelerimizi karşılaştırıyoruz. Sen diyorsun 800m kasıyorum diye. 800m grindde kasmak için üst düzey olman ve memur hayatı yaşaman lazım.

Tüm meslekleri en ince ayrıntısına kadar yaptım. Birde gelip burda takas zor , kızıl ağaç falan filan derseniz kafanıza kimya tezgahını fırlatırım. Sizin sipariş atıp beklediğiniz ham maddeleri pazara süren adam benim zaten zımbo.

Diğeride ayrı bir mal ne diyor? Yıldız mezarının parasını güzelmiş. Lan Allahsız ortalama bir oyuncu nasıl gitsin oraya ? Ondan sonra niye sinir yaptın. Beyniniz yok fikriniz var la.

Aynı almanyada yaşayan almancılar gibisiniz. Almanyada hayat zor diyip Türkiye'ye dönmeyen tipler. Diyorum ya grindde daha iyi para varsa buyur grinde. 

Character Name COREX
Main Character Warrior
Lv 62
# 11
Edit Date : 2020-06-03

Dostum ben zaten grindimi de yapıyorum takasımı da yapıyorum. Neyse bak fazla polemiğe girmeyeceğim, bu kadar kolaysa karak çıkartmak ve takas yapmak buyur sen de yap tutan yok. Laftan anlamazsın çünkü. Hadi iyi oyunlar. 

Character Name Loonar
Main Character Guardian
Lv 61
# 12
Edit Date : 2020-06-06

Zamanı olmayan adam mmo oynamasın onun zamanı az diye bizim harcadığımız zamanın değeri azalması haktan bile değildir.

 

Normal BDO Oyuncularının da %50 si takasta karantina dan dolayı grind yapan insanlarda var takas yapanda fakat sanki tüm takascıların karantinacı insanlardan oluştuğu gibi bir ambians oluşturma.

 

Karak yapması çok nadir zorlu bir iş dediğin şey 1 bilemedin 2 ay lık bir uğraş 270 kutum seviyesine grind yaparak gelmenin ne kadar sürdüğünü sen söyle dürüstce ve ikiside aynı parayı kasıyorsa bir sorun var bence.

 

Harita yoğun değil şuan arsha çağrı etkinlik içersindeyken bile bomboş ve yeni server lag yüzünden istendi.

 

2000 toplama ustalığı olan adam saatde 180m kasıyor şahsın video üstünde kendi hesapladığı bişey bu adam 5 saat kassa ve sen 5 saat takas yapsan aynı parayı kazanıyorsunuz o adamın 200 T Lik life skill itemi seninse 1 aylık gemin var Grind kısmındaysa 100 T lik itemi olan adamla ya aynı parayı yada sen ondan daha fazla para kasıyorsun.

 

ve senin takas ile diğer kategorilerin aynı para kazanbilceğini düşünmek bile küstahlıktır

diğer insanlar itemler için 6 ay 8 ay uğraşıcak ve sen 1 veya 2 ay uğraşıp aynı sermayeyi yarı zamanlı afk kalarak yapıcaksın sen takas yaparken alt tab yapip netflix ini izlerken adam slotun üstüne ebelemesine atlamaca kombosunu yapcak ter akcak saatler içinde senin bir elin burnunda bir elin çayında netflix izleyeceksin

 

Loonar senin gibi insanlar güzel trash yapiyor 632 G lük adama kendin daha iyi biliyormuşsun gibi konuşuyorsun ben denizi sevmiyorum fakat sevmiyorum diye bu adamın benden daha kolay end game görmesi hak değildir daha az bir uğraşla ve benim 1 yıllık item emeğimi hiçe sayıp kendisinin 1 aylık karak emeğini eşit tutarak

Character Name Arisuteria
Main Character Valkyrie
Lv 61
# 13
Edit Date : 2020-06-09

Takas tam bir saçmalık bence neden mi grind atarak oyun oynayan bir kişinin verdiği emeğin onda birini vermiyor. Şimdi burada bir örnek vereceğim iki kişi var ikiside oyuna yeni başladı biri takas biri grind atıyor. Takas yapan 2 aylık zor süreçte dünyaları kazanabilir hale gelip sadece t ye basarak 500-800m para kazanablirken grind yapan o parayı kazanmak için slotlar ile köşe kapmaca oynayacak yetti mi yok bunun savaşta olan klanı var. Klan savaşıda yok diyelim end game gelen karakterleri var adam bu slot dolu başka yere gideyim mi diyor yok, slot vs end game biri ile vsde kazanma şansın ne olabilir(karakterine hakim sen ise 2 aylık oyuncusun)? Şimdi burada verdiğiniz 2 aylık emeği milletin gözüne sokmayım onların verdiği emek daha fazla. Şahsen grind ile oyun oynayan biri değilim life skill yapıyorum takas değil beni bu düşünceye iten şey grind atarak oynayan arkadaşlarımın emeğini takasçıların t ye bırakarak satın alması evet satın alıyorlar çünkü o pazara ön sipariş attığı itemleri düşüren ve basan o grind atanlar. Bence bu adaletsiz ya grind yapanların takastan çok daha fazla kazanması gerek yada takas yapanların benim gibi full afk oynayanlarla grind yapanların arasında olması gerekir pc başında oldukları için afklardan daha fazla kazanmaları grind kadar emek verilmediği için onlardan az kazanmaları benim düşüncem bu yönde... Şimdi takasçılara sorsak netflix dahil bitirmedikleri flim platformu kalmamıştır ama grind yapan bir film serisi bile bitirememiştir ve aynı parayı kazanıyor.

Character Name EvieFREY
Main Character Sorceress
Lv 61
# 14
Edit Date : 2020-06-09

Takas tam bir saçmalık bence neden mi grind atarak oyun oynayan bir kişinin verdiği emeğin onda birini vermiyor. Şimdi burada bir örnek vereceğim iki kişi var ikiside oyuna yeni başladı biri takas biri grind atıyor. Takas yapan 2 aylık zor süreçte dünyaları kazanabilir hale gelip sadece t ye basarak 500-800m para kazanablirken grind yapan o parayı kazanmak için slotlar ile köşe kapmaca oynayacak yetti mi yok bunun savaşta olan klanı var. Klan savaşıda yok diyelim end game gelen karakterleri var adam bu slot dolu başka yere gideyim mi diyor yok, slot vs end game biri ile vsde kazanma şansın ne olabilir(karakterine hakim sen ise 2 aylık oyuncusun)? Şimdi burada verdiğiniz 2 aylık emeği milletin gözüne sokmayım onların verdiği emek daha fazla. Şahsen grind ile oyun oynayan biri değilim life skill yapıyorum takas değil beni bu düşünceye iten şey grind atarak oynayan arkadaşlarımın emeğini takasçıların t ye bırakarak satın alması evet satın alıyorlar çünkü o pazara ön sipariş attığı itemleri düşüren ve basan o grind atanlar. Bence bu adaletsiz ya grind yapanların takastan çok daha fazla kazanması gerek yada takas yapanların benim gibi full afk oynayanlarla grind yapanların arasında olması gerekir pc başında oldukları için afklardan daha fazla kazanmaları grind kadar emek verilmediği için onlardan az kazanmaları benim düşüncem bu yönde... Şimdi takasçılara sorsak netflix dahil bitirmedikleri flim platformu kalmamıştır ama grind yapan bir film serisi bile bitirememiştir ve aynı parayı kazanıyor.

Character Name EvieFREY
Main Character Sorceress
Lv 61
# 15
Edit Date : 2020-06-14

Aga O zaman takas yapın sizde. Sıkıcı mı geliyor ? Uğraşmak mı istemiyorsunuz ? İşte o adamlar uğraştı sıkıldı ki şuan ekmeğini yiyor. Şahsen ben takasla uğraşmaya kalktım ve 5. gün sıkılıp bıraktım. Grind yaparkense sıkılmıyorum biri gelip slot vs diyor okey. Slotu alıyor oda okey. Ama o sırada bi eğlence rekabet oluyor. Slot dönerken sıkıldığımda oluyor ama ertesi gün devam. Takas yaparken 6. gün oyuna girmeye üşendim öyle söyliyim. Şuan bende grind yapıyorum ve herhangi bir şikayetim yok " Millet takas yapıyor yaaa  daha çok kazanıyor " diye. Ben şahsen takas yaparken sıkılıyorum sabredemem o kadar o adamlar sabretmiş ki yapıyor. Eğer düşündüğünüz gibi o kadar aşırı Over Power bişi ise buyrun kimse sizi zorla tutmuyor. Velia, Lema orada yapın takasınızı

 

Character Name Umwirabura
Main Character Maehwa
Lv 59
# 16
Edit Date : 2020-06-27

Şimdi fakediyorum konuyu ama benimde söyleyeceğim bazı şeyler var.

Bende şuan ticaret gemisi var. Günde 800m kasmak sadece hayal günde 16 saatten fazla oyun içi takas yapıyorum. peki kazancım ne? 6 yol açılıyor ve bu 6 yoldan 120m kazanıyorum. Bu 120m i diğer 6 yol için kullanıyorum. her bir takasımın masrafı 20m. Bu döngü içerisinde takasımı yapıyorum maalesef. daha ben 5200 takas sayısı yapacağım o zaman karak iteminin en önemli malzemesi çıkacak. Grind yapsam 16 saatte fazla fazla para kazanırım hatta grind dışında aşçılık yaparım. Bir gün boyunca 1 aylık teslimatı depolarım hergün npclere uğrar gibi aşçılıktan gelir kazanırım. Yani olay şu Lifeskill olarak takas ayrı bunu oyun bile etkinliklerle gösteriyor ama anlamadığınız bi şey var bir karak 4 saatte 800m kasmıyor. 3 takas x4 saat(Bekleme süresi) =16 saat demektir. Bunu bilmeyenlere matematiksel olarak göstereyim de tam olsun.
Ayrıca Bu oyunda hiç bir kişi Sadece aşçılık ve ya Sadece kimya yapmıyor. Yapan varsa ondan şüphe ederim. 

Character Name Spectrezz
Main Character Lahn
Lv 61
# 17
Edit Date : 2020-06-27

Şimdi fakediyorum konuyu ama benimde söyleyeceğim bazı şeyler var.

Bende şuan ticaret gemisi var. Günde 800m kasmak sadece hayal günde 16 saatten fazla oyun içi takas yapıyorum. peki kazancım ne? 6 yol açılıyor ve bu 6 yoldan 120m kazanıyorum. Bu 120m i diğer 6 yol için kullanıyorum. her bir takasımın masrafı 20m. Bu döngü içerisinde takasımı yapıyorum maalesef. daha ben 5200 takas sayısı yapacağım o zaman karak iteminin en önemli malzemesi çıkacak. Grind yapsam 16 saatte fazla fazla para kazanırım hatta grind dışında aşçılık yaparım. Bir gün boyunca 1 aylık teslimatı depolarım hergün npclere uğrar gibi aşçılıktan gelir kazanırım. Yani olay şu Lifeskill olarak takas ayrı bunu oyun bile etkinliklerle gösteriyor ama anlamadığınız bi şey var bir karak 4 saatte 800m kasmıyor. 3 takas x4 saat(Bekleme süresi) =16 saat demektir. Bunu bilmeyenlere matematiksel olarak göstereyim de tam olsun.
Ayrıca Bu oyunda hiç bir kişi Sadece aşçılık ve ya Sadece kimya yapmıyor. Yapan varsa ondan şüphe ederim. 

Character Name Spectrezz
Main Character Lahn
Lv 61
# 18
Edit Date : 2022-02-04
On: 2020-05-30 07:23, By: COREX
Edit Date : 2020-05-30
İeiunium adlı arkadaşa hitaben ; 

Bende baştan belirteyim. 630 gün sadece tek bir karakterle online sürem var , oyunda tecrübe etmediğim bir şey yok denecek kadar az. Birkaç meslek harici mesleklerimin hepsi A+ seviyelerde. Dediğin 800m günlük gelire dayanak olarak alıyorum.

Haklı olduğun tek nokta ; denizdekiler karaya çıksa, slot sıkıntısı maksimum düzeye çıkar.


Bende sana bir şeyler anlatayımda iş göründüğü gibimiymiş görelim.

Oyunun takastan sonra en çok para getiren mesleğiyle başlıyım.

İmparatorluk mutfağını günlük yetiştirmen gerek 100m için. 
Bunun için ne lazım?? Usta toplama mesleği , Usta aşçılık , en az loggia toplama seti , 550+ enerji, 350+ katkı puanı ve son olarak 100 katkı puanı ayırman gerek çiftçilik için.
Toplama yaparken elde ettiğin ek gelir ortalama 50m. İmparatorlukla birleşince 150m.
Ha birde o enerjinin dolması gerek ki ertesi gün bir daha yapabilesin yani ya yatıracan karakteri yada kama buf.

Yani genel olarak imparatorluk bana günlük 150m garanti gelir demek. Bunu günde 1 sefer yapabiliyorsun çünkü bildiğin gibi imparatorluk teslimatının limiti var. Zaten limit olmasa enerji yetmez. Zaman olarak 3 saat alır bunu yapması. 3 saatte 150m.


Paraysa amaç direkt grind girişmek daha mantıklı süre/para açısından imparatorluk zaman kaybettiriyor. O yüzden fırlıyoruz mirumoka bakıyoruz saatlik 50m (takı drop hariç) 3 saatte parti ile 150m almıştım onu baz aldım.

Şimdi sen dedinki 800m yaparım günlük. Benim grindde 800m yapabilmem için 800/50=16 . Yani 16 saat grind atmam lazımki 800m kazanmış olayım. 16 saatte valtarra düşmez mi? düşer tahminimce 4 tane atar. Şuanki piyasayla 300m ordan alırız.

Senin takas için sadece gemiye ihtiyacın var benim grind yapmak için iteme. Ha birde bunun slot kavgası var. Üstün dolunca şehre gitme mevzusu var. Gitmeyeceksen çadır alman gerek , hizmetçi alman gerek.
Sen sadece bir gemi aldın. Üstümdeki en dandik tet itemi satsam 4 tane gemi alırım. Hak mı bu? Yarı-Afk değilsin ama grind yapan birinin yarısı kadar aktifde değilsin. Onu ne yapacük?

Hadi bunu geç bazıları var adam balık tutmayı seviyor. Bu adam niye balık tutarak aynı yada yakın bir para kazanamıyor? İlla takas mı yapmak gerek? Saçmalık.

Oyuna gereksiz bir para pompalama durumu mevcut ve bu sadece takas yüzünden böyle.

Eskiden öyleymiş şuan naga bile saatlik 100m den fazla bırakıyor. Ki daha üst düzey slotlar da saatlik 300 400m alanlar var. Artık takas işi bitti. Grind mevsimi moda şuan. 

Character Name AnneBenCadıOldum
Main Character Witch
Lv 61
FeedbackTopicTakas ve diğer aktiviteler
TOP