Black Desert will begin in a moment.

Install the Black Desert launcher if your game doesn't start.

Please Install the Black Desert launcher to start the game.

1 Run the downloaded BlackDesert_Installer_TR.exe file to install the Black Desert launcher.

2 Please start the game once installation is complete.

Community

Evlilik Ekosistemi
Veronıca 2021-04-11 18:02
947 10 25 0
# 1
Edit Date : 2021-04-17

Bildiğiniz üzere, bugüne kadarki bir çok MMORPG de oyuncuların birbirleriyle evlenebildiği bir ekosistem bulunmakta. Ancak maalesef ki Black Desert gibi inanılmaz kapsamlı, hatta kendisini diğer MMOların önüne geçiren özelliği de bu kapsamlılığı olan bir oyunda evlilik ekosisteminin bulunmaması büyük bir eksiklik.

  Şimdi diyeceksiniz ki evlensek ne olur evlenmesek ne olur, öncelikle evlenmek tıpkı gerçek hayattaki gibi bir tercih olması gerekeceğinden evet kimseye güç sağlamayacak. Ancak gerçek hayattaki gibi evlenebildiğimiz için bu bize oyun içerisinde daha çok roleplay imkanı sağlayacak. Ayrıca oyuncuların bir araya gelip eğlenebileceği şenlikli ortamlar yaratabilmemize de olanak sağlayacak.  Sonuç olarak evlenme ekosistemi gelirse oyuna güzel bir çeşitlilik katacaktır.

 

 Şimdi basitçe evlilik sisteminin nasıl işleyebileceğinden bahsedeyim ve önerilerimi sıralayayım.

  Bu sistemle birlikte düğün arabası olarak kullanılabilecek vagon görünümleri, düğün mekanına yerleştirilebilecek mobilyalar, gelinlik ve damatlık kıyafetler gibi oyuna bir çok yeni eşya eklenir.

  Öncelikle evlenecek olan kişilerden birisinin diğerine bir yüzükle beraber evlilik teklif etmesi gerekir. Bu işlem oyuncular birbirlerine yaklaştığında çıkan ‘Düello Teklif Et’, ‘Partiye Davet Et’ gibi seçeneklerin çıktığı ekranda seçilebilir. Ardından oyuncu yüzüğü çıkartır ve evlenmeyi teklif eder. (Evlilik yüzükleri normal yüzüklerden farklıdır ve envanterdeki aksesuar slotuna değil bu yüzükler için ayrılmış farklı bir slota takılırlar.)

  Sonrasında evlenecek olan iki oyuncunun herhangi bir şehirdeki kilise rahibine veya artık o şehirdeki dini kurum hangisiyse ona gitmesi ve müracaat etmesi gerekir. İki oyuncu da tıpkı Savaş Kahramanlığı sözleşmesi imzalar gibi bir sözleşme imzalarlar ve işlemler başlar.

  İşlemler demişken, ne çeşit işlemler?

  Öncelikle oyuncular kendilerine bir gün, saat ve sunucu belirlerler. Ardından düğünü düzenlemek için oyunda bu işlerden sorumlu olan npclere giderek mekan seçimi ve yerleşmesini yaparlar. Bu npcler her bölge için 1 tane olur, ve hangi bölgede düğün yapılacaksa o bölgedeki npcye gitmek gerekir. Sonra npcden mekan kiralama belgesini alırlar ve oyunculardan biri bu belgeyi kullanarak tıpkı klan savaşında kale atar gibi evleneceği bölgeyi seçer. Burada oyuncuların verdiği paraya bağlı olarak seçtiği bölgenin alanı da büyüyebilir. Veya oyundaki tüm karelerin belli bir kiralama bedeli olur ve daha güzel mekanlar daha çok para gerektirir. (Oyuncular parayı eşit şekilde bölüşürler) Daha sonra oyuncular düğün yerine yerleştirmek üzere eşyalar kiralarlar ve tıpkı ev dekore eder gibi düğün yerini dekore ederler. Hatta Shailer düğüne müzisyen olarak eşlik edebilirler. Son olarak ise bir davetli listesi hazırlarlar ve düğün saatinden kısa bir süre öncesinde düğün bölgesinin yakınına davetliler ve düğün sahipleri dışındaki oyuncuların girmesi yasaklanır.

  Gelelim düğün gününe, oyuncular tarafından bir vagon satın alınır ve o vagon düğün arabası olarak dekore edilir. Sonra bu vagon düğünden önce erkek evinden yola çıkar, ardından kız evinden kızı almaya gider ve sonra da çifti düğüne götürür. Bu vagonu oyuncuların belirlediği başka bir oyuncu sürebilir veya oyuncular bir NPC ye bu görevi verebilir. Bu sırada davetliler kendi vagonları ve atlarıyla konvoy oluşturabilirler. Ardından düğün başlar ve bir süre oyuncular muhabbet eder, çeşitli mini oyunlar oynar (hatta belki düğün eğlencesi olarak düello bile yaparlar?) ve eğlenirler. Sonlara doğru oyun tarafından belirlenmiş bir NPC gelin ve damadın evet diyeceği masaya gelir ve o meşhur an gerçekleşir. Nikah şahidi sorusunu sorar, oyuncular sırasıyla ''Evet'' veya (umarım olmaz ama) ''Hayır'' derler. Ardından oyuncuların belirlediği nikah şahitleri şahitlik yaptıktan ve gelin ile damat Evlilik Sözleşmesini imzaladıktan sonra oyuncular resmi olarak evli kabul edilir. Havai fişekler konfetilerle birlikte patlar, alkışlar başlar ve bir anda dünya bossları düğün yerinde ortaya çıkar! Alkışlamak ve tebrik etmek için gelmişler canım, savaşmaya değil yani 😊. Bir süre daha eğlendikten sonra düğün sona erer ve gelin ile damat evlerine doğru yola çıkarlar.

  Evli olan oyuncular P’ye bastıklarında, klanlarının üye listesinde, ve diğer oyuncular ‘’Tanıtımını Oku’’ dediklerinde eşleriyle beraber gösterilirler. Bunun dışında evli oyuncuların evlerini iki oyuncu birlikte kullanırlar.

 

  Özetle oyuna oldukça eğlenceli bir evlilik sistemi getirilebilir. Lütfen bahsettiğim düğün merasimine pek takılmayın ve ana fikre odaklanın. Black Desert şu anki haliyle bile gerek grafikleri, gerek kıyafetleri, gerek düğün yapılacabilecek birbirinden güzel mekanlarıyla (Bkz. O'draxxia’daki sarayın girişi, bkz. Offin bossunun çıktığı alan, bkz. Terrmian Sahili.) bu sistem için inanılmaz elverişli bir dünyaya sahip. Dolayısı ile evlilik ekosistemini oyuna getirmemek hem oyunun kendisine hem de biz oyunculara haksızlık olur.

  Bunun dışında eğer bu sistem oyuna gelirse lütfen dengeli bir şekilde gelsin. Evlenen insanlar güç anlamında herhangi bir şey elde etmesin ki oyuncular evlenmek zorunda bırakılmasın. Bunun dışında evlilikte kullanabileceğimiz eşyaların, kıyafetlerin vs. aşırı fahiş fiyatlarla satılmaması veya çok yüksek inciler istememesi de biz oyuncular için çok iyi olur. Sonuç olarak oyuncular güçlenmelerini sağlamayacak sadece eğlence için yapılan bir şeye o fiyatları ve incileri vermek istemezler. Dolayısıyla bu şeylerin ulaşılabilir olması çok iyi olur.

  Buraya kadar okuyan herkese çok teşekkür ederim, umarım bu pano yeterince destek toplar ve geliştiricilere iletilir. Herkese iyi oyunlar dilerim.

 

 

 

Character Name Veronıca
Main Character Dark Knight
Lv 61
# 2
Edit Date : 2021-04-11

Yürü beeee, gelsin bu.

Character Name Jenoah
Main Character Nova
Lv 61
# 3
Edit Date : 2021-04-12

Hoş (:

Character Name Nøkk
Main Character Kunoichi
Lv 61
# 4
Edit Date : 2021-04-12

Evlenesim bile geldi :), umarım dikkate alınır gayet güzel olmuş.

Character Name CroneHellebron
Main Character Dark Knight
Lv 45
# 5
Edit Date : 2021-06-02

KEŞKE GELSEDE ALSAM SENİ YANIMAA 

Character Name JAEGARR
Main Character Striker
Lv 62
The post was deleted.
# 7
Edit Date : 2021-06-04

falan

Character Name Bionicx
Main Character Ninja
Lv 61
# 8
Edit Date : 2021-06-21

Emeğin için teşekkürler önerine saygım var. Ama bir konuda bu evlilik sistemini olumsuz buluyorum. Sebebi bu oyunda karakterler tek cinsiyet. Mesala ben lahn oynamayı seviyorum ama ben erkeğim. Ne demek istediğimi zaten anlamıştırsınız. Ama şu olabilir çift olarak oynayanlar var çok karşılaştım onlara özel bir npc getirilebilir. Sevgili olduklarını npc ye bildiren oyuncular. Günlük beraber  yapabilecekleri tekrar görevi getirilebilir. Bu görev karşılığında faydalı buff'lar alabilirler. Aynı evi kullanabilirler vs. Vs.

Character Name EnduRing
Main Character Lahn
Lv 61
# 9
Edit Date : 2021-07-20

Acaba en baştan beri neden yoktu ki

Character Name Elina
Main Character Sorceress
Lv 61
# 10
Edit Date : 2021-11-10
Düzenleme Saati: 2021-06-21 18:53, Düzenleyen: EnduRing
Son Düzenleme Tarihi : 2021-06-21

Emeğin için teşekkürler önerine saygım var. Ama bir konuda bu evlilik sistemini olumsuz buluyorum. Sebebi bu oyunda karakterler tek cinsiyet. Mesala ben lahn oynamayı seviyorum ama ben erkeğim. Ne demek istediğimi zaten anlamıştırsınız. Ama şu olabilir çift olarak oynayanlar var çok karşılaştım onlara özel bir npc getirilebilir. Sevgili olduklarını npc ye bildiren oyuncular. Günlük beraber  yapabilecekleri tekrar görevi getirilebilir. Bu görev karşılığında faydalı buff'lar alabilirler. Aynı evi kullanabilirler vs. Vs.

Knk eşcinsel evlilik de olabilir. neden 2 zıt cins ile sınırlıyorsun ki :/

Character Name Hasyunn
Main Character Lahn
Lv 61
# 11
Edit Date : 2021-12-06
Düzenleme Saati: 2021-11-10 02:36, Düzenleyen: Hasyunn
Son Düzenleme Tarihi : 2021-11-10

Knk eşcinsel evlilik de olabilir. neden 2 zıt cins ile sınırlıyorsun ki :/

bir çok mmorpg de karakter yaratma ekranında kadın ve erkek olarak ayrım var ve evlilik sistemi rahat oturuyor. Örneğin ben Gerçek hayatta da evliyim ancak oyun içinde bende eşimde kadın karakter oynuyoruz. Bu sistemde evlilik sisteminde karaktere bağlı değil aileye bağlı getirebilirler. Ona değinmek istemiş olabilir. 

Character Name KingPoro
Main Character Striker
Lv 61
# 12
Edit Date : 2022-09-30

kesinlikle gelmesi gereken bir şey, birçok oyuncuyu da oynamaya teşvik edebileceğini düşünüyorum umarım öneriniz dikkate alınır.

Character Name Malefizent
Main Character Witch
Lv 61
FeedbackTopicEvlilik Ekosistemi
TOP